جستجو

امام خمینی مهمترین مانع انحراف انقلاب است

24 خرداد, 1399 - 11:20
مدیر مسئول روزنامه جوان گفت: برخی از یاران امام و انقلاب در طی این سال‌ها به طیف‌های مختلفی تبدیل و از مسیر اصلی انقلاب و امام منحرف شدند، این افراد چون قدرت رویارویی با امام را نداشتند دست به تحریف شخصیت امام زدند .
امام خمینی

دکتر عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه جوان ؛ با حضور در برنامه " بی قاب، بی نقاب " در آغاز با بیان اینکه سیره امام خمینی(ره) از دو جنبه حکومت داری و زندگی خصوصی قابل بررسی است، عنوان کرد: مهمترین عامل در متمایز کردن سیره امام با همه تاریخ و مشاهیرجهان، ایجاد یک تحول در مفهوم قدرت بود؛ یعنی ایشان در راس حاکمیت و قدرت و با تمام اختیارات خود، از مسائل دنیوی دور بودند. یکی بودن گفتار و رفتار امام یک موج اجتماعی در حمایت از ایشان ایجاد می‌کرد و سیره ایشان برای جوانان جذابیت داشت و آنها را به سمت اندیشه امام روانه می‌کرد؛ این همان چیزی است که به تعبیر شهید آوینی جوانان وابسته به دنیا را به میدان‌های نبرد می‌کشاند.

مدیر مسئول روزنامه جوان، دوری از دنیا و دور نگه داشتن خانواده از مواهب قدرت را از ویژگی‌های بارز سیره امام دانست و اظهار کرد: این ساده زیستی و بی اعتنایی به مال دنیا در حوزه شخصی و حکومتی بسیار مهم بود چرا که نشان داد قدرت و حکومت می‌تواند به صورتی باشد که مواهبی برای صاحبان آن نداشته باشد. امام خمینی(ره) در مدیریت خود صهیونیست‌ها، ملی گراها، متحجرین و واپسگرایان مذهبی را غیریت میدانست و بیش از همه کاخ نشینان را از این دسته می‌دانست و خودش را در کنار کوخ نشینان می‌دید.

*باور الهی امام مبنای طاغوت ستیزی

وی عدم ادعای اقتصادی امام خمینی و انقلابیون را دلیل تمایز انقلاب اسلامی با نمونه‌های مشابه در دنیا دانست و اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران بر پایه آزادی بود نه برای برطرف کردن فقر . در واقع با وجود آن که مردم در شرایط اقتصادی مطلوبی به سر نمی‌برند اما بن مایه انقلاب آنها اقتصاد نبود بلکه بر پایه تغییر فرهنگ بنا نهاده شد . امام خمینی(ره) در دورانی که غرب، دین را کنار گذاشته و هدف زندگی را بر پایه سود و لذت گرایی قرار داده است با معنویت لاله‌ای را در میان این دو قطبی شکوفا می‌کند .

گنجی در خصوص دلایل طاغوت ستیزی امام گفت: ایشان حکومت طاغوتی را مقابل حکومت الهی می‌دانست و به دلیل جهان شمول بودن اسلام، مبارزه، ایستادن و به چالش کشیدن آن را تکلیف و رسالت خود می‌دانستند. امام با سروری و آقایی استکبار مبارزه می‌کردند و با صراحت، عرف و دیپلماسی حاکم بر جهان را قبول نداشتند.مبانی تفکر امام قرآنی بود و نرفتن زیر سلطه استکبار (نفی سبیل ) را همواره در نظر داشتند، به همین دلیل زمانی که مردم در ۱۲فروردین جمهوری اسلامی را برگزیدند، امام فرمودند حاکمیت الله را انتخاب کردند .

*مهمترین ویژگی امام از نگاه رهبری

وی در پاسخ به این سوال که کدام ویژگی امام (ره) از نظر مقام معظم رهبری برجسته بود، اظهار کرد: رهبری، ویژگی‌ها و راه امام (ره) را مو به مو در پیش گرفتند، اما در بین تمام خصلت‌ها، ایستادگی مهمترین وجه شخصیتی امام خمینی است که رهبری بر آن تاکید دارند. در واقع ایشان معتقدند روح الهی حاکم بر امام خمینی مانع از تزلزل در برابر مشکلات می‌شد.

*تاکید امام بر مدل‌های بومی در نظام سازی

گنجی با ابراز تاسف نسبت به ضعف شناخت امام (ره) در میان جوانان گفت: امام خمینی یک مدل بومی حکومت داری مبتنی بر اندیشه و اعتقاد دینی بنا نهادند که این مهندسی در نظام سازی کمتر برای جوانان تشریح شده است. براساس اندیشه شیعه، فقیه سیاسی یا ولی فقیه نیابت حکومت دارد و بنیان گذار انقلاب اسلامی، اداره حکومت، ایجاد نهادها و قانون گذاری که پایه نظام سیاسی هستند را به نحوی انجام دادند که ضمن حفظ صفات و ویژگی‌های رهبر انتخاب با رای مردم صورت گیرد .

این روزنامه نگار تاکید کرد: هر گاه از سیاست‌های کلی نظام فاصله و مدل‌های بومی را نادیده گرفتیم از آرمان‌های انقلاب و امام دور خواهیم شد، چرا که مردم سالاری مدنظر امام تقلید از غرب نبود بلکه ایشان اعتقاد به درون بینی داشتند نه تکیه بر دموکراسی غرب.

* تحریف امام تنها راه ماندن

گنجی با بیان اینکه ما در اصول و کلیات انقلاب از امام (ره) فاصله نگرفته‌ایم، گفت: عده‌ای از نخبگان درون حاکمیت که تجدیدنظر طلب نامیده می‌شوند از همان سال ۶۸ و به محض از دنیا رفتن امام فاصله را شروع کردند، برخی از آنها از نظام عبور کردند، این افراد به دلیل جایگاه امام قدرت رویارویی با ایشان را نداشتند به همین دلیل دست به تحریف امام زدند، اما نتوانستند مسیر انقلاب را تغییر دهند. اگرچه گذر از انقلاب اسلامی هدف بسیاری از افراد است اما عظمت و جایگاه امام این اجازه را به آنها نمی‌دهد و درواقع امام خمینی مهمترین مانع انحراف انقلاب است.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.