جستجو

گفتمان سازی نگاه مسأله محوری باید در هدف و نگاه بسیج باشد

27 بهمن, 1398 - 16:08
رییس جوان مجمع عالی بسیج استان مرکزی در گفتگوی اختصاصی با روابط عمومی مرکز ماهر بسیج؛
ضمانت اجرایی چرخه های تخصصی و سیستم و ماموریت مسأله یابی بسیج، نکته مهمی است که برعهده نهاد سپاه که متولی سازمان دهی مجموعه های تخصصی بسیج است، می باشد.
مجمع عالی بسیج

در نشست مجمع بسیجیان استان مرکزی که 17 بهمن 98 برگزار شد ، علی شعبانی به عنوان رییس جوان مجمع بسیج استان مرکزی منتصب شد.

وی که دانش آموخته مقطع کارشناسی رشته مهندسی مواد از دانشگاه اراک بوده، هم اکنون دانشجوی ارشد مدیریت رسانه دانشگاه علامه طباطبایی است. شعبانی از فعالان بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان مستقل می باشد،

از عمده فعالیت های او در بخش بسیج رسانه استان ، جانشین سازمان سراج در استان مرکزی ، معاونت رسانه و فضای مجازی بسیج دانشجویی  با توجه به هدف اصلی خود یعنی اهمیت رسانه ، جنگ نرم و جنگ رسانه ای می توان نام برد.

در زیر مصاحبه اختصاصی روابط عمومی مرکز ماهر بسیج را با این رییس مجمع جوان و فعال می خوانید.

شعبانی در مورد اصلی ترین کار ها در مجمع بسیج استان مرکزی توضیح داد: با هدف جلوگیری از موازی کاری ؛ قرارگاه های رسانه ای ، سواد مجازی و نهضت رسانه ای از مجرای کارگروه رسانه و فضای مجازی و بسیج رسانه به شورای فرهنگ عمومی استان ارجاع و دبیرخانه نهضت سواد رسانه و فضای مجازی استان راه اندازی شد.

وی خبر داد: در هفته آینده در استان مراسم افتتاحیه رسمی دبیرخانه نهضت سواد رسانه و فضای مجازی با حضور نماینده ولی فقیه آیت الله دری نجف آبادی ، اصحاب رسانه و سایر مجموعه ها برگزار خواهد شد که در واقع تشکیل این دبیرخانه باعث می شود که فعالیتها به به جای مجموعه های جزیره ای جدا از هم به وحدت برسند و در قالب قراراگاهی شکل بگیرند.

این مسئول جوان گفت: خود مجمع بسیج استان در بحث استان و کشوری باید طبق مطالبه رهبری مساله محور باشد نه اتفاق محور و رویکرد محور. انتخاب یک هدف به جای رویداد جهت دهی خوبی ب کارگروه های مختلف مجمع استان داده است. بسیج نباید به موضوعاتی که در مسائل مختلف مانند اقتصاد مسأله مردم، نظام و جامعه نیست ورود پیدا کند.گفتمان کردن نگاه مسأله محوری باید در هدف و نگاه بسیج باشد. در همین راستا هسته های مسأله محور خودجوش از جنس مردم برای پرداختن به مسائل مردم و کشور تشکیل و سازماندهی شده است.

مجمع عالی بسیج

شعبانی در مورد برنامه های جدید مجمع بسیج استان مرکزی توضیح داد : اصلی ترین برنامه در گام اول احصاء نظام مسائل در استان مرکزی ، نظام بندی درستی باید صورت گیرد.یعنی پیوستگی و جایگاه آن باید مشخص شود. کدام یک از کارگروه ها می تواند پاسخگو باشد.

وی افزود: گام دوم هر کدام از کارگروه های تخصصی دانشگاه ها، اساتید و قشرهایی مانند پزشکی و غیره مسائل احصاء شده را کارشناسی کردده و راهکار ارائه دهند. در این راستا مثلثی در نظر گرفتیم که ضلع اول آن دین و مبانی فکری دینی است که مسائل را کارشناسان دینی در حوزه اندیشه ورزی با توجه به مبای فکری دینی بررسی می نمایند.

ضلع دوم تجربی است. مانند یک کارگر در کف کارخانه که راهکار های تجربی ارائه می دهند.

ضلع سوم کارشناسان تخصصی و دانشگاهی و آکادمیک است. علم تخصصی رشته و مسأله بررسی می شود.

وی ادامه داد: گام سوم گفتمان سازی است.وقتی مسائل احصا و راهکار آن ها ارائه شد، باید تبدیل به گفتمان شود وگرنه در بین افراد و جمع محدود می ماند . با کمک رسانه باید در حوزه گفتمان سازی و باور آحاد مردم شدن تلاش شود.

او همچنین گفت: گام چهارم مطالبه گری است که باید به نحو احسن انجام شود. اگر مطالبه گری نشود فقط مانند یک چرخه بیهوده است و باعث ریزش نخبگان بسیجی می شود و افراد انگیزه خود را از دست می دهند. گفتمان سازی باید ختم به مطالبه گری از نهاد متولی امر و موضوع شود. مانند مورد خصوصی سازی که متولی آ صنعت هستند باید پاسخگو باشند.

او در مورد گام نهایی گفت: گام پنجم اقدام میدانی است. بسیج آماده است که کمک کار و بازوی کمکی نهاد متولی کار شود که به نحو احسن اجرا شود.

وی افزود: باید مروری در مورد مسائل احصاء شده در استان انجام شود مانند موضوع صنعت و خصوصی سازی که در استان مرکزی مهم است. تیم مطالعه باید مسأله شناسی کند. مشکل حل نشدنی است آنچه که باید حل شود مسأله است. باید به حل ریشه و مسأله بصورت اساسی و بنیادی پرداخت. باید مسائل جدید احصا شود ، از گذشته هم استفاده شود و کارگروه های تخصصی هم به پژوهش پرداخته و راهکار ارائه دهند. مسائل ناظر به مردم و مسائل ناظر به دولت و حکومت بررسی شوند. احصاء و بررسی مسائل هم باید از کف جامعه و بوم شروع شود. اگر به دنبال مسائل بزرگتر و بالاتر برویم ، چون فراتر است به نتیجه نمی رسد و همین باعث از بین رفتن انگیزه می شود. افراد باید به صورت تخصصی تر مسائل پایین تر که اشراف بیشتری هم دارند بروند. کل افراد بصورت تخصصی کنار هم پازل ها را تکمیل می کنند.

مجمع عالی بسیج

 شعبانی عنوان کرد: در حوزه رسانه کار تخصصی انجام شده است. طرح سواد رسانه ای قابل ارائه و استفاده هست. طرح جدیدی با عنوان طرح تربیتی در حال تدوین است هفته اول اسفندماه دوره آموزشی با رویکرد انتخاب و تربیت مدرس برگزار می شود که خروجی آن تکمیل تیم تخصصی کارگروه رسانه و فضای مجازی استان است.

رییس جوان مجمع عالی بسیج استان مرکزی در پایان تاکید کرد: نکته مهم ضمانت اجرایی چرخه های تخصصی و سیستم و ماموریت مسأله یابی است. که ضمانت اجرایی آن برعهده نهاد سپاه که متولی سازمان دهی مجموعه های تخصصی بسیج است، می باشد.

در مجموعه سپاه استانی ضمانت اجرایی برنامه ها و راهکار های احصاء شده پیگیری شود تا مردم ظهور و بروز مسائل را ببینند.

برای پیاده شدن راهکارها و طرح ها و ضمانت اجرایی پیدا کردن طرح ها مجموعه سپاه به صورت تمام قد هم وارد کار شود و به صورت رسمی در ساختار سپاه استانی تعریف شود.

انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.