جستجو

اقتدار ملی در آنسوی اقیانوس آرام

13 خرداد, 1399 - 09:38
انتظار می رود دولت  با نگاهی راهبردی حداکثر استفاده را از این فرصت اقتصادی  برده و مسائل و مشکلات بوجود آمده حاصل از بحران کرونا در عرصه اقتصادی کشور را رفع نماید.
نفتکش های ایرانی

به گزارش روابط عمومی مرکز ماهر بسیج؛ دکتر امیر رضا حقیر كارشناس حوزه امنيت و روابط بين الملل مرکز ماهر بسیج در یادداشتی به تحلیل حرکت نفتکش های ایرانی بع سمت ونزوئلا پرداخت.

با حرکت نفتکش‌های فورچون، پتونیا، فارست، فاکسون و کلاول با فاصله زمانی مشخص از بنادر جمهوری اسلامی ایران به سوی سواحل ونزوئلا و براساس اطلاعات ماهواره‌ای تا زمان تنظیم این گزارش، نفت‌کش ایرانی «فورچون» روز دوشنبه در بندر ال‌پالیتوی ونزوئلا پهلو گرفته و همزمان نفت‌کش دوم به اسم «فارست» نیز وارد آب‌‌های سرزمینی ونزوئلا شده است.

این در حالی است که هر دو کشور ایران و ونزوئلا  هدف تحریم‌های سخت امریکا به ویژه در حوزه‌های نفتی قرار دارند و تعدادی از رزم‌ناوهای امریکا درمسیر حرکت این نفتکش‌ها گسیل شده است. برخی رسانه‌ها هدف این ناوهای جنگی را ممانعت از ادامه حرکت نفکش‌ها به مقصد عنوان می کردند. دلیل واشنگتن آن بود که پهلو گرفتن نفتکش‌ها در بنادر ونزوئلا، پیروزی بزرگی برای جمهوری اسلامی ‌ایران و شکستی سنگین برای کاخ سفید قلمداد خواهد شد.

نتایج این دستاورد بزرگ ملی و سیاسی در سطح بین الملل با ذکر چند نکته بیشتر قابل درک خواهد بود:

۱. همکاری های ایران و ونزوئلا در شرایط تحریم شدید هردو کشور نشان دهنده شکست راهبرد آمریکا برای تسلیم کردن این ۲ منبع بزرگ انرژی دنیاست
ایران با کمک تکنولوژی بومی خود در شرایط تحریم شدید و همه جانبه قادر به پشتیبانی از متحدان خود می باشد و این حمایت ها یک طرفه نیست و هر دو طرف منتفع می شوند.

۲. ایران به عمد پرچم خود را بر روی نفتکش هایش برافراشته کرده تا عرض اقیانوس اطلس را بپیماید و ناوگان دریایی ایالات متحده هم نظاره گر آن باشد
آمریکا جرات آن را ندارد نفتکش های ایرانی را توقیف نماید چرا که انگلیس قبلا این قمار را انجام داد و نتیجه آن را به وضوح دید.

۳.ایران پس از موشکباران عین الاسد و ارسال ماهواره نظامی به فضا (که ماهواره بر آن در واقع یک موشک قاره پیما بود) به یک توازن وحشت با ایالات متحده دست یافته است و با توجه به این نکته که آمریکا از عزم ایران برای استفاده از موشک هایش تردید ندارد باید گفت ایران به اعتبار قدرت راهبردی موشکی خود در حال شکستن علنی تحریم های آمریکاست و این توانایی استراتژیک تضمین کننده فعالیت های اقتصادی ایران در شرایط تحریم است.

نهایتا این اقتدار که در سایه خون پربرکت شهدای این مرز و بوم وداشتن قدرت و فن آوری موشکی ایران که دشمنان همه جانبه قصد در تخریب و تضعیف آن داشتند و با درایت رهبری فرزانه و مقتدر و رشادت های فرماندهان ایران اسلامی همچون سردار شهید قاسم سلیمانی حاصل گردید.

در پایان فراموش نشود حاصل این پیروزی ملی انتقال ۹ تن طلا (۸۵۰۰ میلیارد تومان) به ایران است که انتظار می رود دولت  با نگاهی راهبردی حداکثر استفاده را از این فرصت اقتصادی  برده و مسائل و مشکلات بوجود آمده حاصل از بحران کرونا در عرصه اقتصادی کشور را رفع نماید.


دکتر امیررضا حقیر كارشناس حوزه امنيت و روابط بين الملل

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.