جستجو

وزارت امور خارجه و مجلس شورای اسلامی دو مولفه مهم در توازن بخشی به دیپلماسی خارجی کشور

3 اردیبهشت, 1399 - 13:52
نماینده منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم عنوان کرد : باید روابط خود با کشورهای دیگر را به نوع جدیدی سامان دهیم تا قادر به مقاومت در برابر فشارهای اقتصادی و سیاسی امریکا باشیم.
مجلس شورای اسلامی

برنامه « بی قاب ، بی نقاب » که با همکاری سازمان گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج ( ماهر ) از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود، به شفاف سازی چالش‌ های موجود در حوزه‌های گوناگون با حضور کارشناسان و مسئولان می پردازد.

یکی از این برنامه ها با موضوع « راهبرد مجلس یازدهم در سیاست خارجی و روابط بین الملل » با حضور دکتر ابوالفضل عموئی ، نماینده منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم و از دیپلمات های با سابقه کشور روانه آنتن رادیو گفت و گو شد .

دکتر ابوالفضل عموئی در ابتدا نقش قانون گذاری و نظارت مجلس در حوزه سیاست خارجی را تشریح کرد و گفت : طرح و لوایحی هستند که برای تصویب در مجلس ارائه می شود و عموما توسط کمیسیون سیاست خارجی به بحث گذاشته می شود تا به قانون برسد . نمونه آن می توان به موضوع قوانین مبارزه با دخالت امریکا در منطقه یا لایحه کنوانسیون حقوقی دریای خزر اشاره کرد که در مجلس یازدهم پیگیری خواهد شد.

وی در ادامه عنوان کرد : مجلس شورای اسلامی در حوزه نظارت بر سیاست خارجی و روابط بین الملل نقش بسیار مهمی دارد چرا که وزارت امور خارجه به عنوان دستگاه اصلی مجری سیاست خارجی کشور ارتباط تنگاتنگی با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دارد و طرح سوال از این نهاد انجام و گزارش هایی توسط آن ارائه می شود و در برخی موارد استیضاح از جانب نمایندگان هم صورت می گیرد.

عموئی ، وجود دیدگاه و رویکرد دقیق و مشخص میان نمایندگان مجلس یازدهم را نقطه قوت بزرگی دانست و اظهار کرد : این همدلی و همفکری این امکان را فراهم می آورد تا دستگاه های کشور در بستر مجلس شورای اسلامی یک روند رو به رشد در تصمیم گیری های حوزه سیاست خارجی داشته باشند .

نماینده منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم با بیان اینکه دیپلماسی پارلمانی یک نقش اختصاصی برای اجرای سیاست خارجی مجلس است ، گفت : مجلس شورای اسلامی از یک سو عضو نهادهای بین المللی مربوط به مجلس است و از سوی دیگر گروه های دوستی با 80 کشور جهان دارد که به تصویب لوایح مفید برای روابط میان کشورها کمک می کند.

وی با تاکید بر اینکه سیاست خارجی ما نیاز به توازن بخشی مجدد دارد ، اظهار کرد : امریکا پس از خروج غیرقانونی و غیر حقوقی از برجام ، سعی کرد با فشار زیاد حیات اقتصادی و تجاری ایران را محدود کند ، از این رو باید روابطمان را به نوع جدیدی سامان دهیم تا بتوانیم در برابر این فشارها مقاومت کنیم و در عین حال منافع مردم را حفظ کنیم.

این دیپلمات با سابقه کشورمان اضافه کرد : علاوه بر وزارت امور خارجه ، مجلس شورای اسلامی نقش بسزایی در متوازن کردن دیپلماسی کشور دارد.

به عقیده عموئی حل کردن مشکل اقتصادی از راه ارتباط با غرب انتظار به جا و درستی نیست چرا که آمریکایی ها زیربار تعهدات خود نمی روند و در عین حال اروپایی ها نیز در مسیر روابط با ایران موفق نبودند و نتوانستند و یا اراده این را نداشتند که در برابر نفوذ و فشار امریکا بایستند.

وی مولفه های توان بخشی به سیاست خارجی را برشمرد و تشریح کرد : توسعه تعامل با همسایگان نخستین گام برای این مسیر است. اهمیت این موضوع به این دلیل است که ایران با 15 کشور مرز مشترک دارد که شامل یک مجموعه با جمعیت 600میلیونی است با اشتراکات فرهنگی و تاریخی گسترده است که بازار بزرگی را فراهم می کند البته استفاده و بهره برداری از این بازار نیازمند رفع موانع قانونی ، سیاسی و اقتصادی است.

نماینده مجلس یازدهم در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : توجه به بوم گرایی و الگوهای بومی برای پیشرفت و توسعه کشور یک اولویت است . کارشناسان ، دانشگاهیان و نخبگان باید موضوعات را دقیق ببینند و راهکار ارائه کنند تا از این چالش عبور کنیم.

انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.