جستجو

آن روی سکه کرونا / ایران نیازمند دیپلماسی زنده، پویا و علمی در برابر جنگ نرم ویروس کرونا

5 اسفند, 1398 - 21:43
امروز باید رسانه ها و بلندگوهای علمی این موضوع را به چالش بکشند و اجازه ندهیم شیطان بزرگ و شیطانکها، ایران را خلع ید سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کنند/ جنگ نرم شیوع ویروس کرونا در ایران با هدف سیاسی و اقتصادی است.
مرکز ماهر بسیج

 به گزارش روابط عمومی مرکز ماهر بسیج؛ پرفسور اکبری مشاور عالی وزیر بهداشت و رئیس انجمن آموزش پزشکی در مقاله ای در مورد ویروس کرونا که در کشورهای مختلف از جمله ایران شیوع پیدا کرده است، توضیح داد.


متن کامل آن به شرح زیر است:

باسمه تعالی 

« آن روی سکه کرونا »


کشور چین به عنوان یکی از بزرگترین اقتصادهای دنیا و پرجمعیت ترین کشور جهان، قرار است در سال های آتی، تا حد زیادی خط بطلانی بر نظام اقتصاد سرمایه داری لیبرال بکشد و با سیر و پر نگه داشتن قریب 5.1 میلیارد نفر از جمعیت جهان، دیدگاه های غیرمردمی صاحبان زر و زور را به محکمه تاریخ ببرد. 

یکباره اتفاقی می افتد اعجاب آور؛ ویروس همیشه حاضر کرونا، متحول می شود و آدمی زاد را گرفتار می کند؛ ویروسی بالنسبه کم خطر ولی پرهیاهو. تعدادی گرفتار می شوند و با نسبتی بسیار اندک، عده ای می میرند (low very
fatality)؛ اما رسانه های از قبل آماده جهان، کاری می کنند که از این ویروس حقیر ، غولی بی شاخ و دم ساخته شود و جهان را بر تحریم و ت حدید چین و چینی دعوت میکنند. هدف، اقتصاد چین ب ه نظر می آید ؛ حتی از رفت و آمدهای کشتی های چینی بدون تبادل انسانی جلوگیری صورت می پذیرد. آنقدر تبلیغات عمیق و سنگین است که جمهوری خلق چین، توان مقابله متناسب را ندارد و در یک واکنش نسبتاً انفعالی، خود را به طوفان ایاالت متحده می سپارد و در دام آنها گرفتار می شود.

رفتارها گاهی خارج از عرف علمی و نحوه مقابله صحیح با ویروس کرونا است؛ ویروسی که در قبال با چهره هایی بسیار کشنده تر با نامهایی چون SARS و MERS آمده و رفته بود و اقتصاد چین را چنین متاثر نکرده بود. به هر حال چین اگرچه اقدامات بهداشتی بسیار موثری انجام داد، لکن نتوانست مسائل اجتماعی و فرهنگی را بخوبی مدیریت کند که تشریح آن در این مقاله نمی گنجد .

سراغ آمریکا برویم، کشوری که امروز با زور علمی، توان بالای رسانه ای و ذهنیت و استراتژی استثماری، دنیا را به بازی گرفته است.

براساس گزارش CDC آمریکا (مرکز کنترل بیماری های واگیر آمریکا) در سال 2010 میلادی 9 میلیون و 300 هزار نفر به آنفوالنزا مبتال شدند و این رقم تا سال 2018 به 45 میلیون نفر رسید. در سال 2010 تعداد 140 هزار نفر از این بیماران در بیمارستانها بستری شدند و تا سال 2018 این رقم به 810 هزار نفر افزایش یافت. از این تعداد، در سال 2010 میالدی، 12 هزار نفر و تا سال 2018 میالدی 61 هزار نفر فوت کردند.

در آخرین گزارش از آمریکا برای فصل آنفولانزایی 2020 -2019 ،29 میلیون نفر بیمار، 280 هزار نفر بستری، 16 هزار مرگ و 105 مرگ کودک از آنفوالنزا گزارش شده است.


خواهش می کنم مجددا اعداد مذکور را با دقت مطالعه کنید و به میزان کشندگی و گسترش این ویروس در آمریکا توجه نمایید. اما چه اتفاقی برای آمریکا افتاد؟ آیا کشوری مانع از رفت و آمد آمریکایی ها شد؟ آیا پروازی لغو شد؟ آیا کشتی ای از حرکت ایستاد؟
آنچه در اینجا مایل به بیان آن هستم، بیولوژی ویروس آنفولانزا و یا کرونا و مسائل بهداشتی و پیشگیرانه مربوطه نیست، بلکه چهره اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی آنها است که ما یعنی بشر، برحسب سلیقه خود، برای آن می سازیم. تا این تاریخ جمیع کشته های کرونا در تمامی جهان به 3 هزار نفر نمی رسد اما حداقل کشته های آنفوالانزا در آمریکا تنها در یکسال 12000 نفر بوده است. واقعا این مقوله را چگونه باید تفسیر کرد؟


از چین و آمریکا بگذریم. اتفاقی که در ایران افتاده است مصداقی از مضمون فرمایش شهید مدرس است که می گفت: از ترس آمدن بُلشویکها خودکشی نکنیم! قبل از حضور ویروس، غوغای رسانه ای هدفمندی شروع شد؛ آنقدر قوی و محکم که گاهی مسئولان را به انفعال وادار کرد. گفتیم که مبادی ورودی و خروجی را با تب کنترل می کنیم، تا کرونا کنترل شود و این انفعال به یک چماقی تبدیل شد که امروز بگویند ایرانی و وابسته به ایران، نیاید و نرود. انفعال ما همچون غالب اوقات به تعطیلی مدارس کشیده شد. هر آنچه شایعه بود را رسانه ای کردیم و میدان را به برخی مجریان رسانه ها سپردیم که گاهی بگویند آنچه نمی بایست.

از متخصصین و کلنیسین ها در مسیر صحیح استفاده نکردیم که برخی نه عمق علم را می بینند نه فضای اجتماعی آن را. لازم به ذکر است که در هنگام اپیدمی ها، متخصصین طب عمومی یا "بهداشت عمومی" و اپیدمیولوژیست های اپیدمی ها با مشاوره متخصصان اقتصاد سلامت و مدیریت سلامت باید میدان دار باشند نه آنها که تنها با بیمار و بیمارستان ارتباط دارند.

نظام قدرتمند و سطحبندی شده ارائه خدمات سالم را در قالب مراقبت های اولیه بهداشتی آن طور که باید به میدان نیاوردیم و مردم را به چند بیمارستان هدایت کردیم که بدیهی است توان پاسخگویی مناسب کمی و کیفی را نداشته و منجربه بروز شایعات و اخبار درست و نادرست می شود. طول کشید تا این بها را به مسئولین واقعی آن سپردیم و به آنها اعتماد کردیم.

متاسفانه هنوز نیز پیام های علمی و اجتماعی مسئولین امر در اقلیت انتشار نسبت به شایعه ها و فرافکنی ها قرار دارد. حاصل کار آن شده که به عنوان نمونه، نشست های علمی و قابل کنترل و حتی کمک کننده را تعطیل کرده ایم اما بازارهای شب عیدی، همچنان پر رفت و آمد است. در خیابان ها آنطور که باید اثری از رفتارهای علمی نیست و ذهن مشوش مردم را هر روز آشفته تر می بینیم . 


متاسفانه روزانه حدود 40 نفر تنها بعلت تصادف با وسائل نقلیه کشته می شوند، لکن چرا کسی برای این موضوع سر و صدایی راه نمی اندازد! چه اتفاقی افتاده است که غالب کشورها حتی آنهایی که حیاتشان به وجود ما وابسته است مرزهای خود را بر روی ایرانی بسته اند و تجارت را با ما محدود یا ممنوع کرده اند و این درحالی است که آنها نه توان تشخیص بیماری را دارند و نه تمایل به ابراز آن. طیاره ای نمی آید و نمی رود و کارهای اقتصادی بین المللی که خود تحت فشار سنگین ترین تحریم های ظالمانه هست، با فشار مضاعف روبه تعطیلی است. اگر یک کشتی چینی در بندر دَیّر پهلو بگیرد تا جنسی را ببرد همه کارشناسی شده که چرا چنین شد و چنان نشد!

اینکه گفته اند مرزهایشان را بر ما می بندند و یا تجارت را تعطیل می کنند، با درنظر گرفتن حقارت ویروس، دوره نهفتگی (14 -2 روز) و تبدار بودن یا نبودن بیمار، پشتوانه علمی متقنی ندارد. 


بنده متخصص امور امنیتی نیستم؛ اما کتابی را دیدم که توسط نیویورک تایمز به عنوان پرفروش ترین ها معرفی شده است (. Dean Koontz, The Eyes of Darkness, 1996) در صفحات 183-181در 24 سال قبل،سناریو ویروس 400- WUHAN و نوع تکامل یافته تر آن برای جنگ با چین در سال 2020 میلادی ذکر شده است!

در فضای مجازی تصویر اسپری را می بینید که برای ویروس امروز موثر دانسته شده است ! نباید تنها از پنجره امنیتی به موضوع نگاه کرد لکن اگر جامع نگر نباشیم، باخته ایم، همانطور که در یکسونگری بیولوژیک نیز برنده نبوده ایم. 


امروز باید رسانه ها و بلندگوهای علمی این موضوع را به چالش بکشند و اجازه ندهیم شیطان بزرگ و شیطانکها، فرشته زیبای ایران را خلع ید سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کنند. دیپلماسی زنده ، پویا و علمی یعنی توجه به این مطالب و امیدوارم دست واحدهای برای ادای دین به مردم باشیم. آن چیزی که آن را امروزه قدرت نرم می نامیم، بسیار پیچیده است. قافیه را باخته ایم اگر غفلت کنیم و باید دقت کرد که در نبرد امروز، تنها سلحشوری های سنتی کفایت نمی کند.


در پایان مصرانه از دفتر سازمان جهانی بهداشت در تهران می خواهم که با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با این اقدام ناجوانمردانه که با هدف سیاسی- اقتصادی صورت گرفته است برخورد کند. 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.