جستجو

تاخیر در پرداختن سود تسهیلات باعث ایجاد فرایندی به نام امحال می شود که بدهی تولید کننده را افزایش می دهد

30 بهمن, 1398 - 21:55
درطرح اصلاح نظام بانکی، استقلال بانک مرکزی گرفته شده و در اختیار وزارت اقتصاد و دولت قرار می گیرد.در صورتیکه دولت باید از سیاست گذاری در امر بانکداری دور شود.
مرکز ماهر بسیج

در گفتگوی روابط عمومی مرکز ماهر بسیج با دکتر نظافتیان ، دبیر کمیسیون کانون بانک داران و موسسات اعتباری؛ در مورد نقش بانک ها در زمینه شکوفایی اقتصاد و رونق تولید در کشور پرداخته شد.

وی توضیح داد: بین عملکرد بانکها و تولید ارتباط تنگاتنگی است. واحدهای تولیدی برای ایجاد و یا توسعه نیاز به منابع مالی دارند. مطالبات غیر جاری سیتم بانکی که یکی از مشکلات عمده بانکداری است. فعالیت بانکها در زمینه تولید فعالیت مثبتی است.

وی گفت: در رابطه با نظام بانکی گلایه هایی هست که قسمتی از آن به سیستم بانکی برمی گردد که باید اصلاح شود و بخشی بر می گردد به عملکرد بانکها. به هر صورت آنچه که موجب گلایه صنعت هست این است که قیمت منابع بانکها گران شده است.

وی در مورد نرخ تسهیلات بانکی توضیح داد: تسهیلات بانکی و وامها قیمت تمام شده دارند ، بانکها باید قیمت و سود متعارف را در نظر بگیرند و همین باعث می شود که قیمت تمام شده منابع بیشتر شود و وقتی به دست تولید کننده می رسد گران تر می شود.راه حل آن تدابیر و سیستمی باید اتخاذ شود که قیمت تمام شده منابع بانکها تغییر کند و با قیمت کمتری منابع را در اختیار بخش تولید قرار دهند. همه ساله نرخ سود تسهیلات توسط شورای پولی تعییت و به بانک ها ابلاغ می شود. ممکن است انتقاداتی وارد شود ولی وقتی ابلاغ می شود همه بانک ها می پذیرند. در عمل دیده شده است که بعضی بانکها بخاطر تفاوت قیمت تمام شده منابع و نرخ تسهیلات  ، دنبال راهکارهایی هستند که این تفاوت را جبران کنند و رویه ای ایجاد می شود که تسهیلات با نرخ بالاتری بدست تولیدکننده برسد. ولی مشکل اصلی زمانی ایجاد می شود که تولید کننده تسهیلات را از بانک دریافت می کند ولی در طول زمان تعیین شده قادر به پرداخت آن نیست و سررسید آن می شود.تاخیر در پرداختن سود تسهیلات باعث ایجاد فرایندی به نام امحال می شود که بدهی تولید کننده را افزایش می دهد. در طی این فرآیند امحال به بدهکار مهلت داده می شود که بعدا پرداخت کند. این مقررات به گونه ای طراحی شده که میزان بدهی تولیدکننده را به تدریج خودبخود افزایش می دهد. آنچه موجب افزایش بدهی می شود فرآیند امحال است.

نظافتیان افزود: تمایل عمومی در شبکه بانکی مدارا با تولیدکنندگان است. البته مدارا کردن هزینه هایی برای تولید کننده و بانک دارد. حالا یا باید مجلس یارانه هایی را در این زمینه بدهد زیرا راه حل ملی نیاز دارد که هزینه های تاخیر وام ها را جبران کند. ولی نمی توان گفت که همه مشکلات به بالا بودن نرخ بهره تسهیلات بانکی ارتباط دارد. گاهی تغییرات شرایط اقتصادی جامعه هم تاثیر دارد که باعث می شود که تولید کننده به موقع نتواند اقساط تسهیلات را پرداخت کند. پس میتوان گفت که تولید کننده با آگاهی و علم به نرخ تسهیلات از آن استفاده می کند پس همه موارد و تاخیر و جریمه آن را قبول  دارد.

وی در مورد طرح جامع بانکداری اسلامی ایران توضیح داد: سیستم بانکی بعد از انقلاب دچار تغییرات اساسی شد . در سال 1362 قانون عملیات بانکی بدون ربا تصویب شد. ساختار بانک مرکزی، ساختار تشکیلاتی و عملیات بانکی سازمان ها و نهادهای در خدمت نظام بانکی مانند موسساتی که طرح را بررسی و اصلاح می کنند در این طرح جامع بانکداری اسلامی تحت تاثیر هستند.

این طرح بیش از 200 ماده دارد. در اینکه نظام بانکی باید اصلاح شود بحثی نیست. اما با توجه به بررسی های بعمل آمده در سطح خصوصی و دولتی دچار ایرادات اساسی است. اگر کارشناسی صورت نگیرد سیستم بانکی و بانک مرکزی و مخصوصا عملیات بانکی را دچار چالش های اساسی خواهد کرد. زیرا در این طرح استقلال بانک مرکزی گرفته شده  و در اختیار وزارت اقتصاد و دولت قرار می گیرد.در صورتیکه دولت باید از سیاست گذاری در امر بانکداری دور شود. در این طرح اختیارات سیاست گذاری از شورای پولی و بانکی سلب می شود و در اختیار ریاست جمهوری و وزارت اقتصاد قرار می گیرد. همچنین در این طرح هیات نظارت اندوخته اسکناس حذف می شود و مشخص نخواهد بود که چه مرجعی بر عملکرد دولت و بانک مرکزی در موضوع اسکناس های بدون پشتوانه نظارت خواهد کرد.

وی در مورد موضوع شرعی بودن قوانین بانکی توضیح داد: تشخیص آن بر عهده کارشناسان بانکی نیست بلکه مراجع خارج از بانک مانند مراجع تقلید و حوزه علمیه در قالب مجموعه نظرات بصورت قانون به شبکه بانکی ابلاغ می شود.

وی در مورد نقش بانک های خصوصی باعث بیشترین تخلفات در سیتم بانکی کشور و ضربه به اقتصاد کشور شده اند گفت: معقتد نیستم که بانک های خصوصی بدون تخلف هستند ولی حضورشان باعث تولید رقابت می شود. وقتی بانک خصوصی در کنار بانک دولتی باشد و در کنار هم فعالیت کنند رقابتی بین آنها ایجاد می شود. پس نمی توان گفت که بانکهای خصوصی باعث آسیب به اقتصاد و سیستم بانکی کشور شده اند.

او افزود: طبق قانون بانکداری متن قراردادها مکتوب است یعنی شورای پولی و بانکی متن ثابت را برای قرارداهای بانکی تهیه ، تایید و ابلاغ کرده است پس قابل تغییر بر حسب دلخواه بانکها نیست و یا اصلا سفید نیستند.

وی در پایان تاکید کرد: ما برای توسعه اقتصاد کشور هم به تولید کننده و هم به بانک های دولتی و خصوصی نیاز داریم و اینها تکمیل کننده هم هستند.


انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.