جستجو

اعتراضات مردم آمریکا ؛ نهادینه شدن‌فرهنگ‌ دموکراتیک در وجود آنها

24 خرداد, 1399 - 16:21
15
امیررضا حقیر کارشناس امنیت و روابط بین الملل مرکز ماهر بسیج در تحلیل خود گفت:مردمی که به فرهنگ دموکراتیک پایبند باشند؛ ظلم و تجاوز آشکار به حقوق هیچ بشری را برنمی‌تابند.
اعتراضات در آمریکا

به گزارش روابط عمومی مرکز ماهر بسیج؛ دکتر امیررضا حقیر کارشناس امنیت و روابط بین الملل مرکز ماهر بسیج ، در یادداشت خود به بررسی اعتراضات در آمریکا پرداخت.

در مورد اعتراضات اخیر در آمریکا نسبت به قتل دلخراش جورج فلوید که خارج از حقوق شهروندی و بشری زمینه‌ساز مباحث متعددی در زمینه ساختار دولت ها و دموکراسی گردید به عنوان تحلیل شخصی چند نکته قابل تامل است که به شرح ذیل می باشد:

1- اعتراض مبتنی بر فرهنگ دموکراتیک : آن چه امروز موجب خشم و خروش مردم آمریکا شده نهادینه شدن‌فرهنگ‌ دموکراتیک در وجود آنهاست؛ فرهنگ دموکراتیک مبتنی است بر دگرپذیری و دگرخواهی ، مبتنی است بر پذیرش حقوق انسانی و شهروندی همه افراد صرف نظر از رنگ و نژاد و مذهب و موقعیت اجتماعی‌شان؛  مردمی که به فرهنگ دموکراتیک پایبند باشند؛ ظلم و تجاوز آشکار به حقوق هیچ بشری را برنمی‌تابند.

البته فرهنگ دموکراتیک امری نیست که به راحتی قابل وصول باشد؛ این مهم در پی وجود نهادها و انجمن های مدنی، مطبوعات آزاد، احزاب رقابتی، انتخابات های متعدد و ... است که میسر می شود.

2- بی‌معنا بودن فروپاشی : همیشه اعتراضات مردمی در کشورهای دموکراتیک که رخ می‌دهد؛ دشمنان دموکراسی و داعیه داران تحول در نظم کنونی جهان مدعی می‌شوند که این آغازی است بر یک پایان، غافل یا عاجز از فهم اینکه دموکراسی، خود‌اصلاح گر است؛ از اشتباهاتش درس می گیرد و راه را بر اصلاح مستمر خویش باز می‌کند؛ اصولاً مهمترین وجه تمایز نظام‌های سیاسی دموکراتیک از سایرین، همین اصلاح پذیری است؛ وجود نهادهای مدنی که پیش از این ذکر شد؛ به علاوه تفکیک قوا و ساختارهای دموکراتیک همواره مانع از آن می شود که حکومت در ورطه تکرار اشتباهات خود بیفتد.

- 3سرکوب، از اعتراض مدنی تا شورش : این روزها به یمن وجود رسانه‌های آزاد در آمریکا تصاویر زیادی از درگیری میان پلیس آمریکا و مردم معترض منتشر می شود. نگارنده منکر تخطی موردی پلیس و دولت آمریکا از مبانی لیبرال دموکراسی نیست؛ اما بر ذکر این نکته پافشاری می کند که هر چند ممکن است در جوامع لیبرال دموکرات نیز شاهد سرکوب معترضین باشیم؛ اما این سرکوب در آنجا استثناست نه قاعده، بر خلاف‌کشورهای غیر دموکراتیک که در آنها سرکوب به نحو سیستماتیکی جریان دارد.

جدا از این در کشورهای غیر دموکراتیک به دلیل عواملی نظیر انباشت مطالبات، بغض فروخورده مردمی، نبود نهادهای میانجی و واسط، همواره جریان اعتراضات به سوی نوعی شورش و اغتشاش میل می‌کند و به دنبال آن دامنه خشونت افزایش پیدا می‌کند.

4- اهمیت ساختارها : ساختارهای دموکراتیک تعبیه شده در نظام سیاسی آمریکا حتی فرد دیکتاتوری چون ترامپ را از سرکوب معترضین باز می دارد و او را مجبور به پذیرش حق اعتراض مدنی و تقبیح نژاد پرستی می کند؛  این، نتیجه تبعیت نظام لیبرال دموکراسی از اقتدار بوروکراتیک ( به تعبیر وبر ) است که با فراتر نشاندن نهادها از اشخاص، جلوی هرگونه سوء استفاده احتمالی از مناصب قدرت را می‌گیرد و به محدود کردن قدرت سیاسی کمک می کند.

دکتر امیررضا حقیر کارشناس امنیت و روابط بین الملل

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.