جستجو

قانون و آزادی

18 خرداد, 1399 - 12:05
13
پرفسور زلفی گل رییس مجمع عالی بسیج استان همدان در یادداشت خود نوشت: وجود قانون، نظارت دقیق و دانش کافی ملی و فراملی یعنی هر شهروندی می داند، که آزادی، حریم خصوصی و عمومی، منافع ملی و بین المللی، حد و حریم دارد.
کتر زلفی گل

به گزارش روابط عمومی مرکز ماهر بسیج؛ پرفسور زلفی گل رییس مجمع عالی بسیجیان استان همدان در یاداشتی با موضوع قانون و آزادی نوشت:

بدون شک جهل و نادانی ریشه بخش عمده ای از مشکلات اجتماعی است. بدیهی است که زندگی اجتماعی با کنترلهای بیرونی (قانون) و کنترلهای درونی (علم، عقل، دین، تقوا، ایمان، اخلاق، وجدان، انصاف، معرفت، جوانمردی ....) دوام و قوام پیدا می کند.

کنترل بیرونی یعنی قانون ، شرط لازم و ضروری برای اداره جامعه بوده که باید مقبولیت حداکثری داشته و بر حسب شرایط زمان ، روزآمد بشود. در صورت نبود قانون مناسب و دانش بنیان برای هدایت رفتارهای صحیح شهروندان و واگذاری مدیریت رفتاری آنها فقط به کنترلهای درونی افراد، به دلیل حفظ آزادیهای فردی،  نظم و انسجام جامعه به هم می ریزد.

واقعیت این است، که هیچ انسانی به دلیل آزادی، در جامعه و اجتماع اختیار کامل خودش را هم ندارد. به عنوان مثال فردی با ماشین شخصی خودش در  یک جاده بیابانی که هیچ کسی  در آنجا وجود ندارد، بدون رعایت اصول عقلی، قواعد، قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی آزادانه و به دلخواه براند، ماشین او واژگون شود و این شخص آسیب فیزیکی مانند قطع نخاع، نابینایی و نظایر اینها ببیند. در اینجا به دلیل آزادی فردی بدون منطق عقلی، سیستم سلامت جامعه باید برای درمانش کلی هزینه نماید و در ضمن یک عمر، چنین فردی باید وابسته به خانواده و بستگان خویش جهت انجام امور خود باشد. نتیجه اینکه آزادی در قالب قانون عاقلانه و عالمانه قابل احترام است. انقلابهای علمی و فناوری قرن بیست و یکم، افقهای جدیدی را در مسیر زندگی بشر، گشوده است که در هر مورد، طراحی، تدوین، تصویب، اجرا و نظارت قوانین خاص خود را طلب می کند. همانگونه که اختراع ماشین، قطار، هواپیما و عمومی شدن استفاده از آنها، اخذ گواهینامه های مربوطه همچون گواهینامه رانندگی را برای شهروندان لازم دانست.

امروزه با ظهور و بروز فضای مجازی، واقعا دنیا به یک دهکده جهانی تبدیل شده و زندگی بدون فضای مجازی زندانی بیش نیست. از طرف دیگر به دلیل نبود آموزش و قانون لازم، میزان استفاده هدفمندند افراد از فضای مجازی (اقتصاد توجه) مناسب نیست. بنابراین جهت ورود به فضاهای مجازی و استفاده از آنها، ایجاد وبگاه، کانال، صفحه خانگی و نظایر  اینها، اخذ گواهی و یا مدرک مربوطه مانند گواهینامه رانندگی ضروری به نظر می رسد. شاید برای موارد متعدد دیگری هم از جمله: ورود به هر صنف و هر کسبی، ازدواج، عضویت در احزاب و فعالیت سیاسی، استفاده از محیط زیست، و. . . که حاصل گذر و گذار از زندگی سنتی به مدرنیته است، اخذ گواهیها یا مدرکهای مربوطه ضروری باشد. قانون، نظارت دقیق و دانش کافی ملی و فراملی در خصوص هریک از موضوعات مورد نیاز فرد و جامعه که وجود داشته باشد، هر شهروندی می داند، که آزادی، حریم خصوصی و عمومی، منافع ملی و بین المللی، حد و حریم دارد. هر مطلبی را از داخل یا خارج از  مرزهای جغرافیایی، نباید در فضاهای مجازی به اشتراک گذاشت و باز نشر داد.

باید قانون مالکیت های مادی و معنوی را در هر فضایی از جمله فضاهای مجازی محترم دانست و رعایت کرد. موضوعات ساده و پیش پا افتاده نیز، باید با تیز بینی و ریز بینی شناسایی شده، و قانون خاص آنها طراحی، تصویب و اجرا شود. باید قانون به شهروندان حکم کند که هر جا نباید سیگار کشید. نه تنها آشغال را نمی توان به دلخواه رها کرد و هر کجا انداخت، بلکه باید هر آشغالی را در محل خاص خودش نیز قرار داد. شهروندان جوامع مختلف در ابعاد ملی و فراملی به دلیل قوانین شایسته می دانند که موجودات زنده، حیوانات، گیاهان، جنگلها، کوهها، پارکها، جاده ها، پیاده روها، جدولها و مانند اینها صاحبی توانا و قدر قدرت به نام قانون دارند، که بعد از  خداوند توانا، از همه موجوداتش قدرتمندتر است، به گونه ایکه، هیچ فرد و هیچ کشوری با هر مقام و توانی یارای در افتادن با آن را ندارد. باید با اعمال قانون دانش بنیان متکی بر نظر اکثریت و عقل جمعی جامعه و جوامع بشری و نظارت دقیق بر حسن اجرای آن، شهروندان قانونمدار یقین داشته باشند که در پناه و قالب قانون ملی و فراملی به قول معروف « از هفت دولت » آزادند. حق وتو در  قانون یعنی ذبح آزادی و کلام آخر اینکه « قانون یعنی آزادی »

محمدعلی زلفی گل- استاد دانشکده شیمی دانشگاه بوعلی سینا-همدان

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.