جستجو

اسلام سیاسی" در رویکرد حضرت امام(ره) محقق شد

15 خرداد, 1399 - 16:18
6
برنامه رادیویی «بی‌قاب بی‌نقاب» کار مشترک مرکز ماهر بسیج و رادیو گفت و گو، به بررسی ابعاد شخصیتی امام خمینی پرداخته است.
امام خمینی

به گزارش روابط عمومی مرکز ماهر بسیج؛ حجت الاسلام علی اصغر جلالی اصل با حضور در برنامه "بی قاب بی نقاب " که باهمکاری مرکز ماهر بسیج و رادیو گقت و گو اجرا می شود، به بررسی ابعاد شخصیتی، ویژگی‌های اخلاقی و سیاسی امام خمینی (ره) پرداخت و عنوان کرد: امام خمینی(ره) یک نظام جدید با نام " جمهوری اسلامی ایران "و با یک پیام جهانی ساختند، از این رو باید تفکرات و ابعاد شخصیتی ایشان به جامعه مخصوصا جوانان شناسانده شوند.

وی افزود: متاسفانه گاهی در فضای مجازی با کلیپ‌های تقطیع شده‌ای مواجه می‌شویم که هدف سازندگان آن تحریف و تخریب شخصیت امام راحل است. با توجه به شرایط فعلی باید تلاش بیشتری برای معرفی امام به کار ببندیم.

تکلیف‌گرایی دغدغه اصلی امام خمینی(ره)

این استاد دانشگاه، تکلیف‌گرایی امام را کلید شخصیت ایشان دانست و اظهار کرد: امام خمینی(ره) در برخورد با خانواده، دوست، دشمن و همه به دنبال ادای تکلیف بود حتی اگر کاری که قصد انجام آن را دارد به ضررش تمام می‌شد.

حجت الاسلام جلالی افزود: امام خمینی نگران شکست جمهوی اسلام نبودند چرا که ائمه نیز با وجود تلاش مشکلاتی که داشته‌اند، نگرانی ایشان از عدم عمل به تکالیف بود. در واقع اگر به تکلیف عمل شود اساس نظام جمهوری اسلامی دچار خدشه نخواهد شد.

وی تاکید کرد: امام خمینی(ره) با توجه به تکلیفی که در خود می‌دید مبارزه می‌کرد و در این راه نه از بعثی‌ها و نه از عناصر رو برگشته از شاه یاری نمی‌جست. حتی وقتی همراهان امام به ایشان می‌گویند صدور این تعداد اعلامیه در‌شان یک مرجع نیست ، می‌فرمایند " من نمی‌خواهم مرجع باشم؛ می‌خواهم به وظیفه‌ام عمل کنم ".

نگاه سیاسی امام به دین و اخلاقیات

این پژوهشگر اندیشه امام خمینی (ره) در بخش دیگری از این برنامه اظهار کرد: با بیان اینکه امام همه چیز را سیاسی می‌دید، گفت: از نگاه امام سیاست به معنای تدبیر برای راهبری و هدایت بشر در مسیر درست و متعالی است، از این رو ایشان اخلاقیات، روضه، گریه‌ها و... سیاسی بود. حتی ایشان در جایی قسم می‌خورند و می‌فرمایند: " والله تمام اسلام سیاست است ".

حجت الاسلام جلالی با بیان اینکه برخورد امام واقع بینانه، متفکرانه و منطقی بود، عنوان کرد: امام خمینی بیش از آن که کتاب بخواند، به محتوای آنها فکر می‌کرد. در باره مسائل و موضوعاتی که رخ می‌داد واقع بینانه تصمیم می‌گرفت و یا نظر می‌داد.

وی، نظم‌پذیری و تقوا را به عنوان ویژگی‌های اخلاقی و شخصیتی امام برشمرد و گفت: هیچ چیزی در زندگی امام موجب غفلت ایشان از معنویات حتی انجام مستحبات نمی‌شد. به عنوان مثال زمانی که ایشان در فرانسه اقامت داشتند، خبرنگاران برای مصاحبه می‌آمدند با اینکه هر شخص دیگری جای ایشان بود از این فرصت نهایت استفاده را می‌برد اما ایشان پس از گذشت مدت زمانی جلسه را برای انجام مستحبات آن روز ترک می‌کردند.
امام هیچگاه منافقین خلق را تایید نکرد

این استاد دانشگاه به نظر امام درباره مجاهدین خلق اشاره کرد و گفت: از آنجایی که این گروه پیش از انقلاب نماز به پا می‌داشتند و قرآن و نهج الباغه می‌خواندند در جامعه محبوبیت زیادی به ویژه در بین جوانان داشتند. از امام خواسته شد آن‌ها را تایید کند اما ایشان معتقد بود شناخت کاملی از آنها ندارد. وقتی نوشته‌ها و پژوهش‌های صورت گرفته درباره این گروه در اختیار امام قرار داده شد، ایشان فرمودند مجاهدین خلق گرایشات " مارکسیستی " دارند.

وی ادامه داد: با وجود اینکه عدم تایید گروه منافقین توسط امام ممکن بود به قیمت انزوای روحانیت و از دست رفتن مرجعیت در بین جوانان تمام شود اما امام خمینی(ره) می‌فرمایند: حتی اگر من تا جایی از انظار ساقط شوم که ناچار به زندگی در روستای دورافتاده باشم، بدون علم کسی را تایید نخواهم کرد.

چگونه امام را بشناسیم؟

این استاد دانشگاه در پاسخ به سوال مجری این شبکه درباره چگونگی شناخت امام، اظهار کرد: مطالعه آثار و کتاب‌های امام مانند " اربعین " و " صَلاة " یکی از بهترین روش‌ها برای درک ایشان است. همچنین چند جلد کتاب توسط افراد دیگر در توصیف امام نوشته شده است که مطالعه آنها تاثیر بسیار زیادی در شناخت امام دارد، از جمله این آثار می‌توان " پا به پای آفتاب " اشاره کرد. لازم به یادآوری است کتاب " صحیفه امام " که سخنان ایشان در آن نوشته شده است می‌تواند درک خوبی از امام در ما ایجاد کند.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.