جستجو

دولت به عنوان بازیگر اصلی اقتصاد و کنترل کننده شاخص های کلان کشور ، باید تحرک بیشتری برای همراهی با کسب و کارها و تولیدکنندگان داشته باشد

7 اسفند, 1398 - 18:15
حسنلویی، دبیر میز اشتغال مرکز ماهر در برنامه رادیو گفتگو؛
متاسفانه ما به جای سنجش عملکرد و بهبود آن ، مبانی گزارش دهی را تغییر می دهیم. در واقع یکی از مشکلات اصلی فضای کسب و کار این است که مسئول پایش و ارائه گزارش های اقتصادی ، اتاق های بازرگانی هستند.
مرکز ماهر بسیج

به گزارش روابط عمومی مرکز ماهر بسیج؛ برنامه " بی قاب، بی نقاب " با موضوع چالش های محیط کسب و کار در اقتصاد ایران با حضور دکتر محسن محمدی حسنلوئی ، دبیر میز اشتغال مرکز اندیشه و همکاری راهبردی بسیج (ماهر) روانه آنتن رادیو گفت و گو شد .

محسن محمدی حسنلوئی در آغاز با تاکید بر لزوم مناسب بودن فضای کسب و کار در اقتصاد ، اظهار کرد : بهترین ایده ها ، کارآفرینان برتر و کسب و کارهای قدرتمند در فضای نامناسب شکست می خورند .

وی به جایگاه ایران در جهان از نظر شاخص سهولت کسب و کار اشاره کرد و گفت : این شاخص که بین المللی است و هرساله توسط بانک جهانی ارائه می شود ، شامل 45 مولفه است. بر اساس گزارشات ، در 6 سال اخیر پیشرفت قابل توجهی در این شاخص نداشته ایم و بین رتبه های 120 تا 128 در حال تغییر هستیم.

او ادامه داد : ایران در خصوص تامین مالی و اعتبار با امتیاز 5/59 رتبه 144 در جهان است چرا که تنها راه تامین بانک هاست و جایگزین و ابزار جدیدی تعریف نشده است . در کشورهای پیشرفته ، دانشگاه ها ابزار های مالی نوین را تعریف و سیاست گذاران از آن حمایت می کنند.

حسنلوئی به مشکلات نظام بانکی در فضای کسب و کار اشاره کرد و گفت : چالش اصلی این حوزه بنگاه داری بانک هاست که بحث تعارض منافع را ایجاد می کند.

وی در ادامه گفتگو از نحوه استخراج گزارشات اقتصادی انتقاد کرد و گفت : متاسفانه ما به جای سنجش عملکرد و بهبود آن ، مبانی گزارش دهی را تغییر می دهیم. در واقع یکی از مشکلات اصلی فضای کسب و کار این است که مسئول پایش و ارائه گزارش های اقتصادی ، اتاق های بازرگانی هستند.

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد : فضای حاکم بر اتاق بازرگانی به گونه ای است که دست واردکنندگان بازتر است و در شرایطی که واردات چی ها بخواهند گزارش تهیه کنند به مسائلی مانند نوسانات نرخ ارز که مانع واردات هستند بیشتر توجه می کنند .

حسنلوئی در خصوص مجوز های کسب و کار گفت : مجوز کسب و کار یک نوع امتیاز محسوب می شود که ممکن است منجر به رانت شود . از سوی دیگر مسئولیت صدور مجوز در اختیار سازمان های دولتی قرار می دهیم و مسئولیت مقررات زدایی را نیز به دولت واگذار می کنیم که دولت تمایلی به کاهش قدرت خود ندارد. اینجاست که وظیفه نظارتی مجلس پررنگ تر می شود.

وی در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : دولت به عنوان بازیگر اصلی اقتصاد و کنترل کننده شاخص های کلان کشور باید تحرک بیشتری برای همراهی با کسب و کارها و تولیدکنندگان داشته باشد.

 

انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.