جستجو

قوانین اصلاح بانک ها باید در راستای رونق تولید اقتصادی باشد/ بانک ها نباید وارد کار بنگاه داری شوند بلکه باید در خدمت تولید اقتصادی کشور باشند

3 اسفند, 1398 - 18:37
15
بانک ها به بهره فکر می کنند/معیار پرداخت تسهیلات بانک ها میزان وثیقه می باشد/بانک ها به طرح تولیدی و اقتصادی نگاهی ندارند و فقط به ارزش وثیقه توجه دارند که این مشکل بزرگی است
مرکز ماهر بسیج

با وجود اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری سال « رونق تولید ملی » نامگذاری شده است و نیازمند توجه بیشتر دولت و بخصوص بانک ا در مورد حمایت از تولیدکننگان است ولی همچنان واحد هایی هستند که بعضا به دلیل بدهی مالی، نبود سرمایه در گردش و مشکلات عدیده از چرخه اقتصاد خارج شده و سرانجامی تلخ را بر خود دیده اند. در این راستا با  مجید حسینی کارآفرین ملی و برتر کشور ، دبیر پویش مردمی نهاد حذف ربا به گفتگو پرداخته ایم تا از مشکلات و مسائلی که تولیدکنندگان در زمینه مسائل بانکی با آن مواجه شده اند قرار گیریم.

وی توضیح داد: در این پویش به موضوعات مختلف از جمله مباحث پولی و بانکی و تخلفات بانکی که در رونق اقتصادی کشور نقش دارد بررسی و پیگیری می کنیم.

وی گفت: ما در کشور به بانکداری بدون ربا نیاز داریم یعنی در اختیار تولید باشد. بانک باید نهادی باشد که سرمایه های سرگردان را در اختیار واحدهای تولیدی بگذارد. ولی بعد از 4 دهه که از انقلاب می گذرد هنوز این موضوع مهم محقق نشده است و توجه بانک ها به بهره هست و در امر اسلامی شدن کاری نکرده است. بانک ها باید پول مردم را جمع آوری کنند ، نظارت شود و به شکل خدمات و تولید موثر استفاده شود و باعاعث به تولید رسیدن طرح ها شود.

حسینی مطرح کرد: چیزی که ما انتظار داریم بانکداری باید بر مبنای عدالت و کرامت انسانی باشد.در سال 1362 بانکداری بدون ربا تصویب شد ولی بانک ها قوانین را به نفع خود برگرداندند. بانک ها به بهره فکر می کنند. معیار پرداخت تسهیلات بانک ها میزان وثیقه می باشد. بانک ها به طرح تولیدی و اقتصادی نگاهی ندارند و فقط به ارزش وثیقه توجه دارند که این مشکل بزرگی است.

وی درمورد راه حل مسائل گفت: راه حل اول این است که بانک ها باید قوانین تصویب شده را به درستی اجرا کنند. اگر اجرا نشد و نظارت نبود شروع مشکلات و تخلفات است. باید از طریق نهاد های مستقر در بانک مرکزی بر تخلفات بانک ها بصورت جدی نظارت شود. و در صورت بروز تخلف از طریق سیستم قضایی کشور به تخلفات آنها رسیدگی شود.

موضوع بعدی بحث ضمانت هاست. در بحث تولید دولت باید در مورد ضمانت هایی که از تولید کنندگان شناسنامه دار می گیرد و موضوع بدهکاران بانکی مطرح می شود ، بلکه باید تشخیص داده شود که چه کسی واقعا تقلب کرده است.

وی افزود: از جمله تخلفات بانک ها می توان به این موارد اشاره کرد:1- عدول و تخلف از نرخ بهره توسط بانک ها ( نرخی که بانک مرکزی هر ساله اعلام می کند ) 2- گرفتن وثایق خارج از طرح 3- موضوع قراردادها که موضوع قراردادها در برگه های قرارداد ذکر نمی شود و فاقد موضوع مشارکت است.

او ادامه داد: طبق بند « و » تبصره 16 در برنامه بودجه سال 1397 برای کمک در امر رونق تولید باید ترتیبی اتخاذ شود که بخشی که حق بانک نبوده به عنوان جریمه و بهره حذف شود. البته این قانون تصویب و تایید شورای نگهبان رسید و به بانک ها ابلاغ شد ولی اصلا اجرا نشد. ما باید نظام اسلامی را بپذیریم وگرنه همان نظام سرمایه داری است. نمی شود که قوانینی را ایجاد کرد و بانک ها به هر شکلی آنها را اجرا کنند.

حسینی در مورد طرح تحول بانکداری گفت: در طرح بانکداری باید : 1- برای رونق تولید برنامه ای اندیشیده شود. 2- مقابل رشد نقدینگی گرفته شود. 3- جلوی رشد نرخ تورم گرفته شود. بانک ها به قوانین و بخشنامه ها توجهی ندارند و تا به حال نهادی نبوده که بصورت جدی با تخلف بانک ها برخورد کنند .

وی در مورد این پویش مردمی توضیح داد: موضوع مهم که در پویش مردم نهاد حذف ربا پیگیری می شود این است که در مورد بانک ها هدم نظارت دیده می شود که پویش نامه ای هم در مورد بانک ها تنظیم کرده و به خدمت و عرض مقام معظم رهبری رسیده است. موضوع بعدی بحث تاکید قرآن درمورد ربا و نظر علما است که در قرآن خداوند به شفافیت و صراحت به موضوع ربا اشاره کرده است که جنگ با خدا می باشد و همین طور تاکنون 150 بار علمی در برابر آن موضع گرفته اند ولی هیچ اتفاقی نمی افتد.

وی ادامه داد: در کشور جمهوری اسلامی ایران شرع مقدس و قرآن قوانین را مشخص کرده اند ولی متاسفانه در بانک ها تخلفاتی صورت می گیرد که پاشنه آشیل تمام مشکلات و مسائل در اقتصاد کشور است.

حسینی گفت: موضوعی که از قوه قضاییه و قضات محترم تقاضا دارم این است که وقتی فردی به عنوان مال باخته وارد دادگاه می شود، موضوع به کارشناس ارجاع داده شود که مشخص شود چه کسی بدهکار و چه کسی بستانکار است. یعنی فعالان اقتصادی سالم و شناسنامه دار مشخص باشند. اگر پس از تشخیص بدهکار شناخته شد تعیین دقیق میزان بدهی شود نه همچنان ادامه میزان بهره بانکی.

این کارآفرین و فعال اقتصادی در پایان خاطر نشان کرد: اقتصاد ما بیمار است . برای احیای آن باید مبالغی که بانک ها به دلیل تخلفات بر گرده فعالان اقتصادی آوار شده است برداشته شود . قوانین اصلاح بانک ها باید در راستای رونق تولید اقتصادی باشد. بانک ها نباید وارد کار بنگاه داری شوند بلکه باید در خدمت تولید اقتصادی کشور باشند.

همه ما سربلندی وسرافرازی آینده کشور آرزوی همه ماست و راه درست مرتفع شدن مشکلات کار تولید و. اشتغال است. جوان ایرانی اگر کار و کرامت داشته باشد دست به تخلفی نمی زند. باید طبق فرموده رهبری رونق تولید شکل بگیرد.

 

انتهای پیام/

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.